Ako sa ľudia liečili, keď ešte nepoznali modernú medicínu? Prírodnou cestou. Staré civilizácie dobre vedeli, ktoré rastliny fungujú pri prevencii a liečbe chorôb.
Dokazuje to aj egyptský papyrus z roku 1550 pred naším letopočtom. Má vyše 100 strán. A opisuje účinky 700 rastlín, ktoré dokážu liečiť.
Ešte v 19. storočí sa znalosti o liečivých rastlinách dedili z generácie na generáciu. Naši predkovia pestovali bylinky, ktoré čiastočne nahrádzali lekárov. A vyrábali z nich aj rôzne prípravky. Dnes ich voláme kozmetické.
Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že 80 % svetovej populácie stále používa rastliny ako zdroj hlavnej zdravotnej starostlivosti. A väčšina nových liekov sa vyrába z prírodných produktov. Najmä z rastlín.
Chcete vyskúšať účinky rastlín, ktoré vám pomôžu čeliť chorobám? Väčšinu z nich máte na dosah ruky.
Predstavujeme vám aspoň malú vzorku:
- Zázvor
Zázvor sa oplatí mať v kuchyni vždy poruke. A nielen ako korenie do jedla. Prinesie vám aj veľa zdravotných benefitov.
Zázvor výborne bojuje s vírusmi a baktériami. Pôsobí protizápalovo a spôsobuje úľavu od bolesti kĺbov, hlavy či menštruačných bolestí. Vedci potvrdili až 40 farmakologických účinkov tejto rastliny.
Trápi vás migréna? Zázvor znižuje jej závažnosť ako niektoré známe lieky. A to bez vedľajších účinkov. Navyše, len 1 gram zázvoru denne dokáže potlačiť rannú nevoľnosť a zvracanie tehotných žien.
V našich končinách je obľúbený zázvorový čaj z čerstvého koreňa. Ľudia ho pijú preventívne, ale aj pri prechladnutí, boľavom hrdle alebo zapchatom nose.
- Cesnak
Dáte si strúčik čerstvého cesnaku denne? Alebo aj dva? Tak lekára asi často nevídate.
Aké zdravotné benefity vám cesnak prinesie?
- znižuje zápal
- posilňuje imunitu
- zlepšuje krvný obeh
- je toxický pre 14 druhov nádorových buniek
Cesnak pred konzumáciou podrvte alebo nakrájajte. Vtedy sa začnú uvoľňovať enzýmy, ktoré sú prospešné pre vaše zdravie.
- Mäta
Mäta priaznivo pôsobí na dýchaciu a tráviacu sústavu. Zmierňuje kašeľ, prechladnutie, astmu, tuberkulózu či črevné kŕče.
Dobrou pomôckou do domácnosti je mätový esenciálny olej. Inhalácia mätovej arómy môže zlepšiť pamäť a potlačiť stres. Ak vás bolí hlava, masírujte si éterický olej priamo v oblasti spánkov.
Skvelou voľbou je aj mätový čaj. Vyberte také lístky mäty, ktoré nežltnú a nemajú tmavé škvrny. Vysušte ich a pripravte si chutný nápoj. Pestovanie tejto rastliny v domácnosti má aj ďalšie výhody. Jej vôňa spoľahlivo odpudí dotieravý hmyz.
- Levanduľa
Levanduľový olej obsahuje viac ako 150 aktívnych látok. Má vynikajúce upokojujúce vlastnosti. Pôsobí aj proti vírusom, baktériám a zápalom. A likviduje kožné plesne.
Relaxačné účinky levandule potláčajú nespavosť, úzkosť, depresiu a stres.
S čím všetkým vám pomôže levanduľový olej?
- potláča bolesť
- lieči rôzne kožné ochorenia
- ozdravuje vaše vlasy
- zlepšuje trávenie
- zmierňuje dýchacie problémy
- podporuje produkciu moču
- zlepšuje krvný obeh
- Tymian
Tymian je známy ako dobrý pomocník v kuchyni. Ale má aj výborné zdravotné výhody. Obsahuje veľa antioxidantov a chráni zdravé tuky v našich bunkách.
V tymiane sa nachádzajú vitamín A, vitamín C, železo či vláknina. Keď ho pravidelne pridávate do jedla, môže znižovať riziko srdcových ochorení a brániť predčasnému starnutiu.
Éterický olej z tymianu má ďalšie benefity:
- podporuje pamäť a koncentráciu
- zabraňuje vypadávaniu vlasov
- zlepšuje zdravie ústnej dutiny
- odpudzuje hmyz
- Harmanček
Harmančekový čaj upokojuje podráždený žalúdok a podporuje pokojný spánok. Pri vonkajšom použití znižuje pálenie na koži a pôsobí silne protizápalovo.
Harmanček má aj vynikajúce relaxačné účinky.
- Púpava
Púpava sa tradične používa na detoxikáciu a zlepšenie funkcie pečene. Priaznivo pôsobí aj pri poruche obličiek. A dokáže zmierniť niektoré vedľajšie účinky liekov.
Lístky púpavy môžete priamo konzumovať. Predtým ich vložte do vriacej vody aspoň na 20 sekúnd, aby ste čiastočne odstránili ich horkú chuť. Listy obsahujú vitamín A, vitamín B6, vitamín C, vápnik, železo či draslík.
Využívate zdravotné benefity týchto rastlín? Dajte nám vedieť v komentároch pod článkom.