CLEMATIS – PLAZIVÝ ZÁZRAK :)

30. apríla 2015 v kategórii Zo sveta kvetov    Starostlivosť o kvety    Črepníkové kvety    Sezónne kvety    Exteriérové rastliny    Autor: Tina
  
clematis

Ťahavý clematis

Určite aj Vám niekedy pri prechádzkach udrela v nejakej záhrade do očí zaujímavá, popínavá rastlina s výraznými kvetmi. A o nej bude reč. Ide o clematis, alebo v slovenčine má svoj ekvivalent – plamienok.

Pôvod rastliny je v severnej Číne a Mongolsku. Ovíja sa do výšky po rôznych oporách a jeho kvety svietia ako plamene sviežimi farbami na pozadí zelených listov. Zo slovenských záhrad poznáme veľkokveté plamienky, ktoré zvyknú kvitnúť od leta do jesene. Rod Clematis však má veľké množstvo ďalších druhov. Niektoré rastú aj voľne v prírode a chodíme okolo nich bez povšimnutia, pretože nemajú také výrazné kvety ako známe veľkokveté odrody a hybridy.

Top druhy, ktoré vynikajú svojou krásou sú najmä: Madame Baron Veillard, Nelly Moser, Niobe, Xerxes.

PESTOVANIE:

Clematis vyžaduje podmienky, ktoré zodpovedajú miestu jeho pôvodu. Tieň a vlhko pre korene a dolnú časť rastliny, dostatok slnka pre nadzemné časti plné kvetov. Pôda musí byť vlhká, ale nie zamokrená, priepustná a bohatá na humus, ale nie kyslá. Vie využiť každú oporu na to, aby sa vyšplhal hore, ku svetlu. Vo voľnej prírode využíva ako oporu iné rastliny, najmä dreviny, v záhrade špaliere pri stene domu, ploty, brány, pergoly, alebo rôzne opory v tvare stĺpov.

 

clematis plamienok

Clematis v darčekovom balení

Plamienok členíme na dve základné skupiny:

– veľkokveté šľachtené, často hybridy

– nešľachtené, pôvodné divo rastúce druhy.

Šľachtenie veľkokvetých hybridov začalo v polovici minulého storočia a východiskovým materiálom sa stali pôvodné druhy z Európy a druhy neskôr dovezené z Číny a Japonska. Majú veľké kvety rôznych farieb, niektoré i dvojfarebné. Menej dekoratívne, nešľachtené druhy sú väčšinou odolnejšie proti chorobám. Z nich sa pomerne dobre uplatňuje plamienok alpínsky (Clematis alpina). V rovnakom čase kvitne i plamienok horský (Clematis monatana) a plamienok tangutský (Clematis tangutica), ktorý prekvapí neobvyklou žltou farbou kvetov.

 

clematis plamienok

Plamienok kvet

Miesto mu vyhovuje chránené slnečné až polotienisté. Pretože plamienok má pri koreni radšej polotieň, môžete vysadiť pod rastlinu nízke trvalky, ktoré zatienia spodnú časť. Ošetrovanie nie je náročné. Nešľachtené druhy potrebujú rez len vtedy, keď im „starobou“ ubúda kvetov. Pri veľkokvetých hybridoch má rez podstatne väčší význam. Veľkokveté odrody majú rôzne obdobie kvitnutia, rôzny rytmus rastu, a podľa toho ich aj režeme.

Plamienky (Clematis) sú obľúbené najmä pre veľké množstvo kvetov, mnohé sú však dekoratívne aj po odkvitnutí, pretože majú ozdobné súplodia. Sú to vždyzelené alebo opadavé, čiastočne až úplne mrazuvzdorné ovíjavé trvalky. Vynikajú najmä dĺžkou kvitnutia, rôznorodosťou tvarov a farieb kvetov i toleranciou na takmer každú polohu a podnebie.

clematis plamienok

Krása clematisu

Pestujú sa pri múroch, oporných mriežkach alebo pri stromoch, ktoré im slúžia ako opora. Väčšina druhov má ovisnuté zvončekovité kvety. Ich farba sa môže meniť v závislosti od klimatických podmienok. Platí, že čím teplejšie je podnebie, tým sýtejšia je farba kvetov. Môžu sa pestovať v tieni alebo na slnečnom stanovišti a uprednostňujú výživné, dobre priepustné pôdy, ktoré majú v miestach rozloženia koreňov zatienený povrch. V období vegetácie potrebujú bohatú zálievku.

Pokiaľ Vás táto rastlinka zaujala, nájdete ju aj u nás v ponuke v darčekovom balení Clematis, či už ako darček pre niekoho alebo pre vlastné potešenie na balkón, či záhradku.

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU:

12 odpovedí na CLEMATIS – PLAZIVÝ ZÁZRAK :)

 1. Zuzana povedal:

  Dobry den. V nadobe cca 35×32 mam zasadene dva clematisy. V nadobe su naspodu navrtane dierky a pod nou je miska. Cele to mam vlozene do takej starej dieze. Ako casto by som ich mala polievat, aby mali dost vlahy, ale aby som ich zas velmi nepremokrila? Dakujem. Zuzana

  • Vlado povedal:

   Dobrý deň Zuzana,

   klematis neznáša dlhodobo premočenú pôdu, čiže naozaj treba primeranú zálievku. Ideálne aj keď raz za čas trochu substrát preschne.
   Vaša Galéria Kvetín

 2. Vlado povedal:

  Dobrý deň prajem!
  Prosím, je vhodný clematis na pokrytie pletivového plota výšky 1m a ak áno – aký druh?

  • Vlado povedal:

   Dobrý deň prajeme, clematis je vhodný, čo sa týka druhu, nie je žiadne špecifikum, skôr si vyberte farebnú odrodu, čo sa Vám bude páčiť 🙂 s pozdravom, Galéria Kvetín

 3. Fialka Slavomir povedal:

  dobry den mam zasadeny clematis vo vetšom črepniku mam strach či v nom prežije zimu ale je veľky na prestahovanie nikam dnu. Dakujem veľmi pekne.

  • Vlado povedal:

   Dobrý deň prajeme, odporúčame keď tak na zeminu nasypať mulčovaciu kôru, prípadne lístie a čečinu a tiež skúsiť obaliť clematis nejakou tepelnou fóliou. Pri prezimovaní im škodí najmä mokro. Galéria Kvetín

 4. Dano povedal:

  Načo sa trápiť s množením keď v Merkury Markete kúpite za euro a pár centov hotovú rastlinku.

  • Vlado povedal:

   Pekný deň Dano, áno je to jedna z možností pre tých ktorý nemajú čas 🙂 🙂 kto relaxuje s kvetmi, v záhrade… ten si na množenie clematisu nájde čas 🙂 Pekný deň, Galéria Kvetín

 5. Michala povedal:

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či je niektorý z dlhšie kvitnúcich druhov (ideálne počas celého leta) vhodný aj na pestovanie v črepníku na terase
  Ďakujem veľmi pekne!

  • Vlado povedal:

   Pekný deň Michala, pokiaľ vieme vhodné sú všetky druhy clematisov, treba im nájsť vhodné miesto na terase a samozrejme nezabudnúť na oporu po ktorej sa bude plaziť. Pekný deň. Galéria Kvetín

 6. alena tomancova povedal:

  chcela by som si tuto krasnu kvetinku rozmnožit poradite ako mam ju vonku pred činžiakom vždy krasne rozkvitne chcela by som si z nej zasadit na balkon poradte dakujem

  • Vlado povedal:

   Dobrý deň prajeme Alenka 🙂 Plamienok sa rozmnožuje delením, na jar ešte pred vytvorením nových pukov alebo potápaním na jeseň. Výhonok, ktorý siaha až po zem, treba v spodnej časti narezať a ponoriť pod zem (priťažiť kameňom alebo drôteným oblúkom) a po cca 12 mesiacoch, keď vytvorí korene oddeliť od materskej rastliny. Prípadne Ak to chceme vyskúšať, použijeme na to druhý pár listov z mladého výhonku, ktorý musí mať dobre vyvinuté púčiky.
   Výhonok odrežeme nad druhým a nad tretím párom listov.
   Jeden z dvoch listov odstránime a zostávajúci list s výhonkom zasadíme do substrátu. Pri dostatočnej vzdušnej vlhkosti a teplote 12 – 15 °C začne rastlinka rásť.
   Na udržanie vlhkosti môžeme použiť výsevné debničky prikryté priesvitným krytom alebo rastlinku v črepníku dobre poliať, vložiť do mikroténového vrecka a zaviazať.
   O niekoľko týždňov vyrastie malý plamienok, ktorý po postupnom otužení bez krytu vysadíme na trvalé stanovište. Veľa šťastia a držíme palce. Galéria Kvetín 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.