GARDÉNIA ( GARDENIA JASMINOIDES )

10. augusta 2015 v kategórii Zo sveta kvetov    Starostlivosť o kvety    Črepníkové kvety    Sezónne kvety    Ročné obdobia    Exteriérové rastliny    Autor: Tina
  

 

HISTÓRIA GARDÉNIE:
Gardénia ( gardenia jasminoides )

Gardénia v pukoch

Aj Vás očarila jazmínová vôňa gardénie? V našom blogu si povieme niečo z histórie a samozrejme to najhlavnejšie – starostlivosť o túto krásku 🙂 Rastlina dostala pomenovanie po botanikovi, lekárovi a viceprezidentovi Londýnskej kráľovskej akadémie Alexandrovi Gardenovi, ktorý žil koncom 18. storočia. Existuje asi 60 druhov tohto vždyzeleného kra, ktoré rastú divo v Ázii aj v Afrike.

Bežne sa zvykne pestovať iba jeden druh, Gardenia jasminoides, ktorý pochádza z Číny a z Japonska. Rastlina tvorí nádherné biele kvety, ktoré sa v minulosti s obľubou zasúvali do gombíkových dierok pánskych oblekov, používali do kytíc pre nevesty a dievčatá si s nimi ozdobovali vlasy, keď išli na ples.

STAROSTLIVOSŤ:

Gardénie sa však v byte pestujú veľmi obťažne. Ak chceme , aby dobre kvitli, musíme im zabezpečiť vysokú teplotu a vlhkosť. Voskové kvety sa objavujú po celé leto, od mája do septembra. Gardénia nemá osobitné obdobie kvitnutia –  kvety sa objavujú jeden po druhom. Veľmi ľahko sa poškodzujú, preto s nimi treba pracovať veľmi opatrne. Po čase žltnú.

Gardénia ( gardenia jasminoides )

Krása kvetov gardénie

 

Rastlina si vyžaduje dostatok svetla, ale uprostred leta by mala byť chránená pred priamym slnečným žiarením. V období zimného pokoja znáša teploty približujúce sa k 10°C, ale v lete si vyžaduje aspoň 15-18°C, aby mohla dobre kvitnúť. V období kvitnutia by mala stáť na slnečnom mieste, kde je teplota asi 20°C. Maximálna letná teplota je 24°C. V období kvitnutia pridávajte každých 14 dní do vody polovicu odporúčanej dávky kvapalného hnojiva. Neznáša vysoký obsah vápnika v pôde, z tohto dôvodu by sa mali hnojiť kyslými kvapalnými hnojivami, ktoré pridávame do vody každých štrnásť dní. Gardénia je stála rastlinka, ktorá je verná svojmu miestečku a nerada mení stanovisko. Rastlina môže strácať zelené farbivo v prípade, že jej neposkytujete dostatok svetla. Opadávanie kvetov a žltnutie listov spôsobuje príliš teplé prostredie, nepostačujúca zálievka alebo tvrdá voda.

Gardénia ( gardenia jasminoides )

Krík gardénie

 

Ak majú dobre kvitnúť, je nevyhnutné pravidelné (najlepšie každodenné) postrekovanie dažďovou vodou po celý rok. Vyhýbajte sa postrekovaniu kvetov. Treba ich výdatne zalievať, v lete aspoň trikrát do týždňa dažďovou vodou. V zime zalievajte menej, asi raz do týždňa. Zalievať by sa malo vlažnou mäkkou alebo dažďovou vodou. Neznášajú síce prievan, prospieva im však dobré vetranie. Pekný tvar rastliny udržiavajte odstraňovaním vyčnievajúcich výhonkov v marci.

 ODPORÚČANIA NA ZÁVER:

Na tvorbu pukov potrebujú nočnú teplotu menej ako 18°C, inak zvyčajne opadávajú. Počas pekného leta môže byť gardénia vonku. Tvorbu kvetov môžete ovplyvniť riadením teploty. Ak zabezpečíte, aby substrát nepreschol, polievate často mäkkou vodou, zabezpečíte jej svieži vzduch bez prievanu, postavíte ju na teplé miesto, aby neopadali puky, máte zaručený úspech. Ak poznáte jej želania, odvďačí sa vám neúnavným kvitnutím.

V našej ponuke nájdete či už vonný vosk alebo gardéniu v darčekovej taške 🙂

blog-gardenia3 blog-gardenia4

 

 

 

 

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU:

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.