JESEŇ, FAREBNÉ ROČNÉ OBDOBIE :)

16. septembra 2013 v kategórii Zo sveta kvetov    Ročné obdobia    Exteriérové rastliny    Autor: Tina
  

Z krásneho a teplého leta sa časom vytvorí chladnejšie, ale zato farebnejšie a pestrejšie obdobie – jeseň. Je to taká predpríprava našej milovanej prírody na tuhú a chladnú zimu. Jeseň je ročné obdobie, ktoré k nám prichádza vždy v rovnakom čase.

S príchodom tohto krásneho obdobia farieb sa mení celá príroda, mení sa všetko okolo nás. Znakom príchodu jesene je štebotavá pieseň lastovičiek, ktorú spievajú pred odletom do teplých krajín. Záhrady a príroda, o ktorú sme sa po celý rok usilovne starali nám vydá svoje bohatstvo. Jeseň nás vie príjemne prekvapiť. Mnohí z nás sa vyberú do prírody, do lesa, kde nás očarí nielen samotná príroda, ale aj vôňa hríbov 🙂  – malé hlavičky skrývajúce sa pod oroseným machom a ihličím. Na záhradkách si vášniví pestovatelia začnú trhať tak známu okrasnú, ale aj konzumnú zeleninku, čo to je?

Predsa tekvičky! Tie k obdobiu jesene neodmysliteľne patria, či už ako výborná krémová polievka alebo krásna dekorácia. Tí najmenší si tak isto prídu na svoje pri sledovaní rodiča ako im hravo a nápadito vytvorí z takejto tekvice ( dyne ) halloweenske strašidlo, do ktorého dá večer sviečku a ožije teplom ohňa.

Stromy sa začnú meniť, začnú sa im zafarbovať listy do krásnych teplých farieb, žltej a oranžovej, ktoré potom zhadzujú na zem a vytvárajú tak nádherný, farebný koberec. Jeseň je, ale aj nie je melancholické ročné obdobie, záleží na uhle pohľadu. Príroda sa pripravuje na spánok a ochladzuje sa.

KEDY ZAČÍNA JESEŇ ? 🙂

Astronomicky začína jesennou rovnodennosťou ( okolo 23. septembra na severnej pologuli a 21. marca na južnej pologuli ) a končí sa zimným slnovratom ( okolo 21. decembra na severnej pologuli a 21. júna na južnej pologuli ). V meteorológii sa podľa konvencie počíta ako celé mesiace september, október, november na severnej pologuli a marec, apríl a máj na južnej pologuli.

MOJE TIPY NA JESEŇ 😉

Ja vždy každý rok, keď niekde vnútri v sebe zacítim blížiace sa obdobie jesene, sa vyberiem na prechádzku do prírody, kde načerpám inšpiráciu, nazbieram si plody ako šišky, bukvice, žalude, mach, lišajníkové drievka… , z ktorých potom vyrábame nádherné dekorácie. K jeseni sa viaže aj pár črepníkových kvetov, ktoré sú pre toto obdobie typické a veľmi obľúbené. Ide o PHYSALIS – lampióny, VRESOVEC – ľudovo erika, CHRYZANTÉMY, ozdobná BRASICA – kapusta, ozdobné PAPRIČKY, SEDUM a ďalšie 🙂 Práve tieto kvety nám znovu rozžiaria záhradky a domovy, keď ostatné kvety postupne odkvitajú. Preto týmto kvetom hovoríme jesenné krásavice 🙂 Sú prameňom nádhernej hry farieb a rozmanitých tvarov.

U nás v Galérii Kvetín si všetky tieto kvety a aj iné jesenné krásavice môžete zakúpiť a potešiť si tak oko a rozohriať si tak srdiečko.

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU:

 

2 odpovede na JESEŇ, FAREBNÉ ROČNÉ OBDOBIE :)

  1. jeseň povedal:

    vďaka za krásny a poučný článok,ktorý ma potešil ako aj obrázky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.