GUZMANIA

22. februára 2014 v kategórii Zo sveta kvetov    Starostlivosť o kvety    Sezónne kvety    Interiérové rastliny    Autor: Tina
  

Je jedným z najzaujímavejších, exotických interiérových kvetov. Nielen zaujímavý listom, ale najmä kvetom. Veľmi vhodná ako darček, poteší každú kvetinovú dušu.

CHARAKTERISTIKA

Guzmanie patria do veľkej skupiny broméliovitých rastlín, ktoré sa dokonale prispôsobili životu v tropických oblastiach amerického kontinentu. Tu sa väčšinou vyskytujú v hustých lesných korunách, pričom stromy neoberajú o žiadne cenné látky. Svojimi pevnými a krátkymi koreňmi sa iba zachytávajú o konáre či kmene porastov. Pokiaľ ide o živiny, tie bromélie absorbujú prostredníctvom listov zo vzdušnej vlhkosti.

Guzmanie zaujmú na prvý pohľad nápaditým kvetenstvom zloženým z drobného kvetu a pestrých listeňov.

V čase vegetácie si svoju vyzývavú farbu ( spektrum je od červenej, cez purpurovú, žltú až po oranžovú ) dokážu udržať po dlhú dobu. V našich podmienkach sa dobre darí napríklad Guzmanii lingulata. Obľúbená je najmä pre žiarivo červené kvetenstvo, ako aj dekoratívne listy dorastajúce do dĺžky až 45 centimetrov. Vzrastovo menšia je Guzmania musiaca. Dosahuje výšku od 20 do 40 centimetrov, má nádherné pásikované listy a ružovo-červenkasté listene. Gigantom medzi guzmaniami je odroda Zahnii, o čom svedčia až 60-centimetrové listy. Po okrajoch sú sfarbené dozelena, smerom do stredu sa striedajú viaceré farby, zväčša bledozelená s jemnou purpurovou. Kontrastné je aj kvetenstvo, v spodnej časti má ružovkasté a vo vrchnej zasa sýtožlté odtiene.

UMIESTNENIE

Pri hľadaní vhodného miesta na pestovanie guzmanie je potrebné myslieť na niekoľko základných faktorov. V prvom rade potrebuje presvetlený priestor. Najlepšou voľbou je blízkosť západného okna.

Rovnako dôležitá je aj teplota v miestnosti. Tá by mala byť stabilná, v lete od 22 do 25 °C, v zime postačí okolo 20 °C, minimum je však 16 °C. Guzmanii neprospieva priame slnečné žiarenie, citlivá je aj na prievan.

Črepník do ktorého hodláme nasadiť guzmaniu, nemusí byť príliš objemný. Podstatné je, aby bol hlavne plytký a s dobrým odvodom vody. Rastlina takisto nie je náročná na zeminu. Postačí jej zmes rašeliny, listového humusu, rozdrvenej kôry a perlitu. Ako drenážnu zložku môžeme použiť aj hrubozrnný piesok, alebo polystyrén. Pri sadení guzmanie si treba dať akurát pozor na to, aby sme zeminu príliš nezatláčali.

Zalievanie

Na jar a v lete vyžaduje guzmania pravidelnú zálievku a substrát by nemal nikdy úplne preschnúť. Na polievanie sa používa odstáta voda, ktorá ma izbovú teplotu. Najmä v lete, keď je v miestnostiach horúco, treba guzmaniu polievať do stredu ružice tak, aby bola stále zaplnená vodou. Rastline takisto prospieva pravidelné rosenie. Občas je dobré umiestniť črepník s tropickou kráskou do misky s vlhkými kamienkami. Prvým znakom nedostatočnej zálievky sú listy sfarbené dohneda. Od začiatku mája do konca augusta je vhodné guzmanii dopriať prísun živín. Na hnojenie je určený špeciálny prípravok na bromélie, no použiť možno aj tekuté hnojivo na izbové rastliny. Výživa sa raz mesačne primiešava do zálievky a aplikuje do ružice. Mimo sezóny sa guzmania zalieva jedenkrát týždenne do pôdy, rosí sa podľa stavu vlhkosti v interiéri a hnojenie sa vynecháva.

Spravidla sa guzmania presádza raz za dva roky do novej zeminy zloženej z rašeliny, listovky a humusu premiešaného s hrubozrnným pieskom. Rastlina sa rozmnožuje odnožami, ktoré sa od materskej rastliny oddeľujú po jej odumretí. Podmienkou je, aby každá odnož  mala vlastnú koreňovú sústavu. V opačnom prípade sa guzmania neujme. Tak dúfam, že ste si zapamätali pár mojich rád a Vašej guzmanii sa bude dariť 🙂

Našu ponuku črepníkových kvetov nájdete na: ČREPNÍKOVÉ KVETY

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU:

 

20 odpovedí na GUZMANIA

  1. Adriana Chlustova povedal:

    Dobry den! Mam guzmaniu stred som vystrihla lebo odkvitla co mam s nou dalej ma aj nove vyhonky ako s nou dalej

    • Vlado povedal:

      Pekný deň, môžete ju nechať tak ďalej kvitnúť a rozrastať sa,, alebo môžete časť výhonkov vystrihnúť a skúsiť zakoreniť. Vaša Galéria Kvetín

  2. Andrea povedal:

    Dobrý deň.
    Chcem sa opýtať či Guzmániu môžem presadiť aj do predzáhradky von či je lepšie nechať ju dnu v dome rásť a kvitnúť?
    Ďakujem

    • Vlado povedal:

      Dobrý deň prajeme, guzmániu môžete mať cez leto a teplé dni vonku, potom na zimu ju odporúčame mať vo vnútri 🙂 pekný deň, Galéria Kvetín

  3. Monika povedal:

    Dobry den preliala som guzmaniu co mam robit

    • Vlado povedal:

      Dobrý deň Monika, guzmániu treba vybrať z obalového/keramického črepníka a nechať len v pôvodnom obale úplne preschnúť na nejakej miske. Treba potom dúfať, že koreňový bal nebude extrémne premokrený a rastlina to prežije 🙂 Galéria Kvetín

  4. Mária povedal:

    Dobrý deň, dostala som guzmániu ako darček. Pravidelne ju zalievam vodou občas aj tekutým hnojivom, ale listy mu hnednú a neviem čo s tým mám spraviť 🙁

    • Vlado povedal:

      Dobrý deň Mária, je možné, že guzmániu príliš polievate a je premokrená. Odporúčame Vám presadiť do novej pôdy a polievať striedmo, umiestniť na svetlé miesto, nie priame Slnko. Tiež je dobré rosiť jej listy a jemne raz za mesiac poliať aj do pazúch listov. Vaša Galéria Kvetín

  5. Iva povedal:

    Dobrý deň. dostala som Guzmaniu a je to celkovo môj prvý živý kvet tak by som sa chcela spýtať ako sa starať,ako často zalievať a tak.
    Za odpoved vopred dakujem 🙂

    • Vlado povedal:

      Dobrý deň Iva 🙂 Najlepšou voľbou pre umiestnenie je blízkosť západného okna. Neprospieva jej priame slnečné žiarenie, citlivá je aj na prievan. Črepník nemusí byť príliš objemný. Podstatné je, aby bol hlavne plytký a s dobrým odvodom vody. Na jar a v lete vyžaduje guzmania pravidelnú zálievku a substrát by nemal nikdy úplne preschnúť. Na polievanie sa používa odstáta voda, ktorá ma izbovú teplotu. Najmä v lete, keď je v miestnostiach horúco, treba guzmaniu polievať do stredu ružice tak, aby bola stále zaplnená vodou. Rastline takisto prospieva pravidelné rosenie. To je stručný sumár ako sa o guzmaniu starať. Všetko je v našom blogu 🙂 S pozdravom Galéria Kvetín

  6. maruska povedal:

    Dobrý večer prajem…
    mam doma guzmaniu uz asi 5 rokov…Keď som ju dostala bola uprostred krásna červená. ..no potom mi odkvitla a odvtedy je stále zelená. ..rastie ale nekvitne. ..vyšli aj nové výhonky ktoré som presadila no ani tie mi zatiaľ ešte nekvitnu. ..

    • Vlado povedal:

      Dobrý deň prajeme,
      starý výhonok bude stále zelený, už nebude kvitnúť a nové výhonky kvitnú až keď budú staršie. S pozdravom Galéria Kvetín.

  7. page monitor povedal:

    Dobry den prosim vas o radu ruzica mi zacala volako vysychat a vyrastli nove vyhonky mam ich presadit ? A ruzicu odstrihnut ?

    • page monitor povedal:

      Dobrý deň Simona 🙂 Keď ružica zoschýna a má okolo nové výhony, je to prirodzený proces “žitia” tejto rastlinky. Áno, môžete to spraviť tak ako ste napísala, len sa treba ubezpečiť, že sú nové rastlinky ( výhonky ) okolo dostatočne vyspelé na to, aby dokázali samostatne koreniť. Ak sa Vám zdá, že rastlinky sú ešte malé, tak ich nechajte pri ružici ešte nejakú dobu rásť a ružicu odstráňte len čiastočne. krásny deň. Môžete nás sledovať aj na FB.

  8. page monitor povedal:

    Dobrý deň

    Doma mám Guznaniu červenej farby. Povedľa hlavného kvetu s listami začali vyrastať po obidvoch stranách akokeby nove listy. Možem kvietok presadit a tie dva nove zo stran presadiť do osobitnych kvetnikov?

    Ďakujem za radu

  9. Andrea Výbošťoková povedal:

    Mne zatiaľ kvietok nezhnedol, ale sa chcem opýtať mám ho zrezať? Tie žlté rúročky sú nedotknuté ako umelé. Už mi asi začína nové rašenie, nevyčerpá ju ten stvol? Ďakujem

    • vlado povedal:

      Dobrý deň prajeme, kvietok nemusíte zrezať, máte tým pádom zdravú rastlinku a kvet zrežte až keď začne hnednúť. S pozdravom, Galéria Kvetín

  10. Anna Stehliková povedal:

    Mám guzmániu presne takú ako je na obrázku.Kvet mi odkvitol-zhnedol a neviem či ho tam nechať kým neuschne alebo ho odstrihnuť(ako hlboko môžem strihať,po ružicu? ) Mlade rastliny nemá.

    • vlado povedal:

      Dobrý deň Anna,
      kvet je potrebné odstrániť po koniec zhnednutej časti. Ak by hnednutie pokračovalo, môžete odstrániť tento odchádzajúci kus až po ružicu.
      V prípade odstránenia tohto výhonu úplne (po ružicu) je potrebné dôkladne kontrolovať zálievku, aby nedošlo k preliatiu (odhnitiu) ružice.
      Pekný deň.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.