ORCHIDEA – NAJVIAC PESTOVANÉ DRUHY

7. júla 2015 v kategórii Zo sveta kvetov    Starostlivosť o kvety    Črepníkové kvety    Ročné obdobia    Interiérové rastliny    Autor: Tina
  
Orchidea phalaenopsis

Pestrosť orchideí

Určite každý z nás videl či už v obchode alebo u niekoho na parapete krásne kvety orchideí. Ich pôvod sa datuje až do obdobia dinosaurov. Známych je viac ako 30-tisíc druhov a stále sa objavujú nové. Farebná škála týchto exotických kvetov a zaujímavý spôsob rastu vo vzduchu, ich značne oddeľujú od zvyšku kvetinovej ríše. V našom blogu si predstavíme najviac pestované druhy v slovenských domácnostiach 🙂

Lišajovec – orchidea je rod rastlín z čeľade vstavačovité, zahrnujúci okolo 60 druhov. Na rozdiel od väčšiny ostatných rodov nevytvárajú pahľuzy, ale zásobnú funkciu majú ich veľké, mäsité listy.

Poznáme dva druhy orchideí, respektíve delenie podľa spôsobu života. Kým prvý druh orchideí rastie na zemi, potrebuje zeminu, alebo aspoň substrát zložený z machov, rašeliny a pevných zložiek pôdy (majú cibuľky, hľuzy alebo koreňovú sústavu), sú tu aj druhy epifytické, medz ktoré patrí aj nám známa orchidea Phalaenopsis a na svoje prežitie potrebujú stromy, žijú cudzopasne na iných rastlinách alebo ich odumretých zvyškoch, čerpajú vodu z okolia a pre svoj život potrebujú priepustné okolie koreňov, ktoré sa podobajú na stonku no sú charakteristicky hrubé.

PHALAENOPSIS

Orchidea phalaenopsis

Kvet orchidey phalaenopsis

Asi najpestovanejším druhom orchidee je phalaeonopsis. Phalaenopsis je najrozšírenejší druh s ktorým aj začínajú mnohí. Je prvou orchideou v mnohých domácnostiach z ktorej sa prechádza na ďalšie druhy. Ak Vás očaria phalaenopsisy, istotne po čase zistíte, čo rastline vadí, čo potrebuje a čo vyžaduje.

CHARAKTERISTIKA:

Spodnú časť rastliny tvoria výrazne veľké listy, ktoré môžu byť na jednom základe vyrastajúce do dvoch strán a postupne na sebe, niektoré druhy rastú bez pravidiel rôzne, iné zas rastú podľa toho, ako rastlina sama rastie, kde v tej chvíli má list na svoj vývin najlepšie miesto. Korene phalaenopsisu sú pevné, takmer rovnomerne hrubé, zelenej alebo sivastej farby. Pokryté sú hubovitou látkou, ktorá nasáva vlhkosť a udržuje ju na svojom povrchu. Tvrdá voda plná minerálnych látok a solí narúša túto vrstvu a môže rastline vážne uškodiť. Tieto problémy sa neprejavujú ihneď ale až po dlhodobom používaní vodovodnej vody tvrdej.

STAROSTLIVOSŤ:

Svetlo potrebuje rastlina pre svoje listy. Na druhej strane, ale veľa svetla zas môže spôsobiť žltnutie, hnednutie, alebo červenanie listov. Mnoho pestovateľov odporúča miesta v oknách na východnej strane. Najideálnejšia teplota sa nachádza v rozhraní 16 – 20° v noci, a 20 až 30° C počas dňa. Rastlina nesmie zažívať striedanie teplôt výrazných rozdielov, pretože teplotný šok spôsobuje zvädnutie alebo odpadnutie kvetov, dlhšie pôsobenie neprimeraného chladu môže na listoch vytvoriť podivné vrásky a zmeniť ich tvar.

Tipy na starostlivosť si môžete pozrieť aj v našom videu:

Phalaenopsisu tiež vadí suchý vzduch a potrebuje vzdušnú vlhkosť od 50 do 65 percent. Voda z vodovodu môže zanechávať vodný kameň alebo minerálne látky solí a podobne. Najvhodnejšia je destilovaná alebo dažďová. Zalievanie druhu phalaenopsis nemá byť častejšie ako raz za týždeň. Rastlina môže vykvitnúť kedykoľvek, nemá stanovené konkréte obdobie. Dokonca ak je rastlina silná a kvetovú stonku už má, môže vyrásť ďalšia stonka. Dve stonky na jednej rastlinke sú peknou odmenou pre pestovateľa. Všetko závisí od podmienok a prostredia, ale zároveň hlavne aj na genetike.

DENDRÓBIUM

Dendrobium

Dendrobium

Dendróbium je rod rastlín z čeľade vstavačovité zahrnujúci okolo 1 200 druhov. Pomenovanie pochádza z gréckych slov δένδρον / dendron – „strom“ a βίος / bios – „život“ a charakterizuje prevažujúci epifytný charakter dendróbií.

Medzi obľúbené patrí napríklad Dendrobium phalaenopsis a Dendrobium bigibbum. Nároky a obdobia kvitnutia jednotlivých druhov sa veľmi líšia.

Dendrobium

Kvety dendrobium

Pre dendrobium je typické, že kvetná stonka vyrastá z boku letorastu alebo pahľuzy. Orchidea dokáže z jedného letorastu vykvitnúť i niekoľko sezón po sebe. Samozrejme, po odkvitnutí nič nebráni tomu, aby stonka pokračovala v raste a vytvorila počas vegetačného obdobia nový letorast, ktorý po vyzretí vytvorí kvetnú stonku a zakvitne. Preto sa stáva, že v čase kvitnutia u dendróbií kvitne naraz niekoľko letorastov.

STAROSTLIVOSŤ:

Rastlina vyžaduje svetlé miesto, s veľkým množstvom rozptýleného svetla a vysokou vlhkosťou vzduchu. Rastliny treba pravidelné rosiť. Výber črepníka závisí od druhu orchidey a veľkosti koreňového systému a vo všeobecnosti platí pravidlo: radšej menší, ktorý rýchlejšie preschne, ako neprimerane veľký, ktorého objem rastlina nie je schopná prekoreniť. Bohaté kvitnutie docielite vhodnými podmienkami a pravidelným hnojením.

CYMBIDIUM

Cymbidium

Cymbidium

Pokiaľ dávate prednosť chladnejším podmienkam, vlastníte studený skleník, alebo u vás na chodbe, verande či hale sa teplota ovzdušia pohybuje od 15 do 20°C, a nemáte príliš bohaté skúsenosti s pestovaním orchideí, Cymbidium je pre vás viac ako stvorené. Rod Cymbidium zahŕňa zhruba 45 druhov, pochádzajúcich z oblastí od Himalájí až po Austráliu. 4o sa týka ponuky u nás, bývajú ako bežné rastliny zasadené do zeminy, len si, samozrejme, vyžadujú iný druh substrátu.

STAROSTLIVOSŤ:
Cymbidium

Cymbidium kvety

Najlepšie je umiestňovať ju na svetlé miesto, bez priameho slnka. V zime, v čase kvitnutia. K bežnej starostlivosti patria postupné odstraňovanie odkvitnutých kvetov. Keď kvety opadnú, odrežeme opatrne holú stopku a rastlinu ďalej pestujeme ako ostatné rastliny. V lete je veľmi prospešné rastliny umiestniť do záhrady. Najlepšie miesto je však polotieň, teda niekde pod stromami, kde ich výdatne zalievame. Ako všetky orchidee neznáša premokrenie, ale substrát nesmie v žiadnom prípade vyschnúť.

Dúfame, že sme Vás obohatili niečím novým, čo ste chceli vedieť o orchideách 🙂

Vybrať si môžete aj z našej ponuky, či už rezaných, alebo črepníkových:

orchidea-magentaorchidea-kyticaorchidea-biela

 

 

 

 

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU:

 

 

5 odpovedí na ORCHIDEA – NAJVIAC PESTOVANÉ DRUHY

 1. Ladislava povedal:

  Přesvědčují mne, že to není orchidei dendrobium, ale kalisie. Jaký je v tom rozdíl. Kdo vlastně má pravdu?

 2. Andrea povedal:

  Dobrý deň, neviem, či ste sa s tým už stretli, no moja orchidea bola rozmnožená z výhonkov a už aj skoro začala mať puky kvetov a kvitnúť, no potom kvety vôbec svoje puky neroztvorili a miesto kvetov na tom mieste začali rašiť listy. Už sú tam tri.Teda má listy dole a aj hore o 20 cm vyššie.
  No po kvetoch ani stopy. Bude mi to niekedy kvitnúť? Ďakujem

  • Vlado povedal:

   Dobrý deň Andrea, listy o 20 cm vyššie sú nová rastlinka, a treba počkať kým vyženie aj vzdušné korene, aby ste ju po čase mohli odstrihnúť a zasadiť. Kvety možno rozkvitnú potom, je to tak 50 na 50, lebo väčšina živín ide do novej rastlinky. Tak držíme palce 😉 Galéria Kvetín

   • Andrea povedal:

    Ďakujem, už tam má 5 vzdušných koreňov. Teda ju môžem odstrihnúť a zasadiť :). Andrea

    • Vlado povedal:

     Dobrý deň Andrea, novú rastlinku nezostrihajte nožnicami, treba ju odrezať nožíkom a aby ste si do novej rastlinky nepreniesli infekciu, stačí keď nožík pred použitím oblejete vriacou vodou a necháte chvíľu vychladnúť, ktorým rastlinku zrežete 🙂 Galéria Kvetín 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.