Helxine soleiroli ľudovo – rodinné šťastie, táto bytová rastlinka pochádza zo stredomorských ostrovov Korziky a Sardínie, kde sa jej tak výborne darí, že ju používajú ako trávu do trávnikov. Meno má po svojom objaviteľovi kapitánovi Jozefovi Francoisovi Soleirolia, ktorý sa venoval zberu rastlín na Korzike v 19-tom storočí. Táto drobná rastlinka vytvára plno drobných guľatých lístočkov.
Existuje viacero druhov, líšia sa veľkosťou a odtieňmi zelenej. Je to previslá izbová rastlina. Vhodná je na svetlé stanovisko, nie však priame slnko. Ak ju umiestnite na okennú parapetu, v letnom období bude priam nevyhnutné tienenie, inak by sa lístky spálili. Tak, ako u iných druhov rastlín vystavených priveľkému slnečnému žiareniu, aj u solejrolie sa prebytok svetla prejaví farebnými zmenami.
STAROSTLIVOSŤ:
Nie je náročná na teplotu, ideálna je bežná izbová teplota, ktorá by nemala klesnúť pod 7 stupňov. Vyžaduje časté rosenie. Nedostatok vlhkosti spôsobuje zasychanie mladých lístkov. S polievaním je to trošku inak nakoľko má jemné lístočky nemôžeme ho zalievať z vrchu, aby sa nám nevytvorili jamky, zospodu nasaje toľko vody ako napríklad fialka. Najlepšie je ak si dáme nádobku s vodu do ktorej ho ponoríme, ale iba po prvé lístočky, keď prestane bublinkovať je zaliate 🙂 Hnojí sa počas vegetačného obdobia hnojivom na izbové, zelené rastliny dva krát za mesiac. V zime stačí jeden krát. Darí sa im v kyslej pôde. Rozmnožovanie je veľmi jednoduché, zvládne to každý. Mladé trsy oddelíme od rastlinky a zasadíme do kvetináčov s vlhkým substrátom. Skúsení mičuríni používajú fóliu, ktorou čerstvo zasadené rastlinky prikryjeme a tak sa lepšie zakorenia. O niekoľko dní ju môžete niekomu darovať. Pokiaľ sa budete o svoje šťastie dobre starať, vydrží niekoľko rokov a zakvitne drobnými bielymi kvietkami.
Nájdete ho aj v našej ponuke, v krásnom darčekovom balení:
FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU:
To je krása 🙂