Kto z nás by ho nepoznal nádherný ker navodzujúci dovolenkovú atmosféru s pestrofarebnými kvetmi, listami pripomínajúcimi olivovník. Áno, reč je o oleandri Nerinum Oleander. Pochádza z pobrežia Stredozemného mora, rastie v subtropických oblastiach Ázie a Japonska. Do západoeurópskych záhrad sa pestovanie rozšírilo na konci 16.storočia. V renesancii bol nazývaný bobková ruža, považovali ho za liek proti hadiemu jedu. Možno ste to nevedeli, ale táto vzhľadovo atraktívna rastlinka je jedovatá. V Indii je dokonca neslávne známy ako “ker samovrahov”. Hlavne listy majú vplyv na tráviaci a nervový systém. Preto pozor pri malých deťoch a domácich miláčikoch. Pre človeka je totiž smrteľná konzumácia už 1 lista.
V roku 1680 z Indie priviezli oleandre, ktoré intenzívne voňali. Najpestovanejší je druh Nerium (ružové, biele kvety), silno voňavé kvety má Nerium Odorum (červený ), zase žlté a oranžové sú Nerium Indicium.
Kam si oleander umiestniť?
Má rád teplo a slniečko. Vyhovuje mu teplota aj 30°C. Preto ho na jar vyneste von a v črepníku letníme na mieste chránenom pred vetrom a dažďom (tie mu nerobia dobre 🙂 ). Letníme ho asi do októbra.
Oleander dorastá do výšky 2,5m, v črepníku asi 50cm.
Starostlivosť:
Pôda
Najradšej má zmes zeminy ktorá obsahuje rašelinu, kompost, piesok a íl. Dá sa kúpiť aj špeciálna zemina :). Čím je rastlinka staršia, tým ílovitejšia pôda by mala byť. Mladé rastlinky presádzame raz ročne, staršie každé 3-4 roky . Ideálny čas je začiatkom marca.
Oleander nikdy nesmie preschnúť, inak mu začnú žltnúť listy. Najlepšie je dať pod kvetináč podmisky s vodou, aby mal dostať vlahy, keď sú horúce letné dni :). Hnojíme raz týždenne.
Strihanie
Keď sa prebúdza asi február, marec rastlinku striháme. Neskracujeme všetko naraz, pretože kvitne na dvojročnom dreve. Mladé rastlinky prvé 2-3 roky tvarujeme zaštipovaním, rezom tesne nad púčikom. Na jeseň zostriháme krivé a staré výhonky.
Ako ho prezimovať?
Oleander umiestnime do tmavšej mierne osvetlenej a hladnejšej miestnosti s teplotou okolo 3-12°C nemal by byť pri zdroji tepla lebo by sa mu mohli pokrútiť listy. Dôležité tiež je aby bola miestnosť vetraná, tým sa predíde plesni. Zálievku obmedzíme na 1 krát za 2 týždne.
Fotogaléria: