RUŽA – KRÁĽOVNÁ KVETOV

30. júla 2013 v kategórii Zo sveta kvetov    Autor: Tina
  

Vždy bola a bude kráľovnou kvetov. Ruža patrí do čeľade ružovitých (rosaceae). Radí sa ku krom, ktoré sa vyznačujú typickým vzrastom. Z bázy vyháňa viacero výhonov, ktoré sa viacnásobne rozvetvujú. Listy ruže sú nepárnopérité. Plnokvetosť ruží a ich rozdielnosť spôsobuje premena tyčiniek na okvetné lístky.

Rozdelenie kvetov

KVETY SA DELIA NA:

– Jednoduché ( 10 lupienkov )

– Poloplné ( 11 – 20 lupienkov )

– Plné ( 21 – 40 lupienkov )

– Veľmi plné ( viac ako 40 lupienkov )

Paleta ruží siaha od pôvabných, malokvetých, divorastúcich ruží až po odrody s ušľachtilými, nápaditými kvetmi na dlhých stopkách aké nájdete u nás v kvetinárstvach 🙂 Mutácie a samotné šľachtenie v 19. a 20. storočí stáli pri zrode dnešných ruží. Ruže majú veľa farebných prevedení, tak spomeniem aspoň pár: biela, krémovo-biela, bielo-zelená, červená, bledožltá, žltá, tmavožltá, marhuľová, kávovo-žltá, oranžová, oranžová – miešaná, bledoružová, ružová, fialovo-ružová, tmavoružová, žiarivo-červená, tmavočervená … a takto by som mohla pokračovať ešte na dobrých pár riadkov. V dnešnej dobe sa šľachtia aj čierne ruže, je to vlastne základ tmavočervenej. A niektorí milovníci modrej farby majú na výber aj modré ruže, ale pozor ! To sú biele ruže na modro len dofarbované.

Potom poznáme ruže akejkoľvek farby, ktoré sa zalievajú do špeciálneho vosku. Ďalšie sú preparované ruže. To je špeciálne zafixovaná ruža, niečo ako sušená, ale zachováva si svoj tvar hlavičky a mäkkosť lupeňov, musí sa ale dofarbovať. Vydrží cca 3 roky, nemôžeme ju dať do vlhkého prostredia a na slnko, inak sa nám znehodnotí.

ODRODY RUŽÍ:

Samotná ruža je známa, vyšľachtená cca asi v 100 odrodách, z toho v strednej Európe asi 20. Pratypom všetkých ruží je ruža šípková ( rosa canina ) s plodmi bohatými na vitamín C. Je známych niekoľko ľudových názvov rastlín, ktoré však medzi ruže nepatria – ruža alpská (rododendrón), ruža slezová ( prochúrnik ), ruža vodná ( lekná )

Ruža ako kvet, je symbolom odvodeným z antického mýtu o smrti Adonisa, milenca Afrodity. Z jeho krvi vyrástli prvé červené ruže. Stali sa symbolom znovuzrodenia a lásky, ktorá zvíťazila nad smrťou.

Možno práve preto muži inštinktívne siahajú pri ružiach práve po červenej 🙂 Dôležité pre nás ženy ja aj tak to, že si spomenú a potešia, však ? 😉

FOTOGALÉRIA K ČLÁNKU:

3 odpovede na RUŽA – KRÁĽOVNÁ KVETOV

  1. :) povedal:

    Ďakujeme za takéto krásne čítanie;)

  2. ruža - kráľovná kvetov povedal:

    Královná kvetov to len mi si dávame takéto prirovnania ku všeličomu každý kvet je krásny a je jedno či je šľachtený či len rastúci na lúke či kdekoľvek hlavne že nás poteší a ten najkrajší je ked je darovaný s lásky. verím že so mnou súhlasíte?

    váš jojo 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.